קוּרִים של שקרים

קוֻּרִים שֶׁל שְׁקָרִים

לקוחה יקרה שלי בקשה שאקבל את נכדה לפגישה. "הוא הסתבך במשהו שלא שייך לו. בתי אובדת עצות והוא עצבני ומשגע את כל הבית". הסכמתי. כאילו שיכולתי לסרב.

Photo by michael podger on Unsplash
Photo by michael podger on Unsplash

השכל הישר, ההיגיון והפשוט וניסיון החיים

הגיע אלי בחור צעיר מאוד. בתחילת שנות העשרים לחייו. רק השתחרר משרות סדיר. נכנס למשרדי והתיישב מולי כאבדאי. אחרי שקראתי בעיון את כתב התביעה שהוגש נגדו כשברקע הוא לא מפסיק לומר שהכל עלילה ושטויות, בקשתי ממנו שיספר לי מה היה. פשוט. לא מסובך. כשהוא סיפר אני רשמתי. כשסיים את סיפורו המרשים חזרתי לעיין בכתב התביעה ובתצהיר שצורף אליו. הסיפור שלו לא התיישב לי עם השכל הישר. עם ההיגיון הפשוט ועם ניסיון החיים.

בקשתי ממנו שיספר לי שוב מה קרה. הוא כבר נע בחוסר נוחות וסיפר. כשהוא סיפר אני כתבתי. שוב.

כשסיים הצגתי בפניו את שתי הגרסאות של הסיפור שלו. הוא התרומם בדרמטיות הושיט לעברי יד ובתנועה מסובבת ושאל "את לא מאמינה לי? למה שאשאר אצלך?"

גירסאות מתחלפות

בשקט, הסברתי לו שלא אני היא זו שבקשה פגישה. הסברתי לו שהוא בעצמו בעשר דקות שינה גירסא באופן מוחלט. שאלתי אותו –הסתכלתי בעיניו ושאלתי אותו בפשטות. מה בדיוק קרה? הוא סיפר לי בפרטי פרטים כפי שנכתב בכתב התביעה שהוגש נגדו. הקשתי עליו ואמרתי שאם כך אז "מה הבעיה? עשית טעות. קורה. בא נתמודד – אתה לא לבד רק אל אל תשקר לי" וכשפרצופו עטה צורה של סימן שאלה הסברתי לו "שאם אני לא אדע מה באמת קרה – ואגלה זאת תוך כדי ניהול המשפט זה יהיה רע. כשאנו יודעים מה עומד מולנו קל לנו יותר לקבוע את האסטרטגיה בתיק ולהוביל לתוצאה שתצמצם עד למינימום האפשרי את המחיר שתצטרך לשלם על הטעות שעשית".

כתב התביעה היה רחוק מלהיות מושלם. היו בו חורים וידעתי שיש  סיכוי טוב לסגור את התביעה הזו בפשרה, כפי שאכן קרה. "…מבלי להודות בעובדות וכו' וכו'…" לחסוך הוצאות משפט ושורה לא מחמיאה בגוגל. על המתח הנפשי שבניהול תיק בבית משפט אני לא מדברת.

האמת המכוערת: להסתיר או להכיר

לכן ממליצה לא לשקר לעורך הדין שלכם. אף פעם. ספרו לו הכל. אם היא או הוא רציניים ומקצוענים הם ידעו לתת עצה נכונה ולסגור את התיק באופן מיטבי. זה עדיף על פני גילוי האמת באמצע דיון הוכחות .
יש כאלה שסבורים שתפקידו של עורך הדין למנוע מהאמת המכוערת להרים ראשה, אני סבורה שעל עורך הדין להתמודד עם האמת, תהא מכוערת ככל שתהיה, ולהכיר עובדותיה מראש, כשלעיתים אין מנוס מלשאת בתוצאות בליווי עורך דין מיומן שיוכל למזער את מחיר הטעויות שנעשו.

שלכם,
מיכל

מאמרים נוספים בנושא

האם ניתן לבטל צוואה הדדית?

איש חכם אמר לי פעם שלעולם לא ניתן לדעת מה יבוא קודם: מחר או המוות. ובפרפרזה על המשפט הזה אני מוסיפה שבכלל לא ברור מי ילך ראשון לעולם שכולו טוב. כבר יצא לי להכיר אישה שהייתה על ערש דווי. טובי

קראו עוד »

הסכם ממון, האמנם?

איש מכיר אישה. הם מתאהבים. מוצאים את נקודות החיבור את נקודות האהבה. עוברים להתגורר יחדיו. מסכימים לחתום על "הסכם ממון" ולאשרו ככזה אצל נוטריון. לימים נולדים ילדיהם והם מחליטים להינשא. האם "הסכם הממון" שנחתם ואושר אצל נוטריון בתחילת דרכם בתוקף? 

קראו עוד »

משלימים זה את זה – צוואה וצו ירושה

היא התקשרה אלי מבוהלת. בעלה לקה בארוע מוחי וזכרונו נפגע לחלוטין עד כדי כך שמונה לו אפוטרופוס. "מה אני אעשה עכשיו עם הדירה שקיבלו בירושה מאחותו?" שאלה אותי. יכולתי לשמוע שהבכי מרעיד את מיתרי הקול שלה. למרות שרציתי ללכת כבר

קראו עוד »

לקבלת עדכונים
הצטרפו לרשימת התפוצה

דילוג לתוכן